Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: 5 - Korkmak -Havf-  (Okunma sayısı 6510 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hak Mücadelesi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1247
5 - Korkmak -Havf-
« : 22 Aralık 2011, 22:44:51 »
Allah-u teala şöyle buyuruyor:

"Eğer inanmışsanız onlardan korkmayın benden korkun." (Al-i İmran: 175)

"Onlardan korkmayın benden korkun." (Maide: 3)


Bu ayetler gösteriyor ki; korkmak bir ibadettir. Burada bahsedilen mahlukattan korkmak, Allah istemediği halde bir kötülük gelebileceğine inanmak veya zannetmek demektir.

Yalnız Allah-u teala'nın elinde olan şeyler hakkında Allah-u teala'dan başkasından korkmak büyük şirklerdendir. Örneğin; (Allah'ın izni olmadan) neslini kesebileceği endişesiyle insan veya cinden korkmak. Çünkü bu, sadece Allah-u teala'nın elindedir.

(Allah'ın izni olmadan) hastalık, fakirlik, sakatlık verebileceği zannıyla insanlardan veya cinlerden korkmak da böyledir.

Ölüden veya cansız bir varlıktan zarar geleceği zannıyla korkmak büyük şirktir. Velev ki bu, ölünün hayatta iken yapabileceği türden şeyler olsun. Örneğin; bir ölünün kendisini dövebileceğinden korkması gibi... Bu, büyük şirktir. Çünkü ölünün, artık bunu yapmaya kudreti yoktur.

Bir mahlukattan korktuğundan dolayı ona ibadet etmek büyük şirktir. Örneğin; bir kimseden korkması sebebiyle o'nun için kurban kesmek gibi...

Veya oturacağı yeni bir evde cinler kendisine zarar vermesinler diye, onların şerrinden korunmak amacıyla cinler için kurban kesmek gibi... Bu amellerin her biri büyük şirktendir.
 
 
Korku, küçük şirk de olabilir.
 
Bu ise; bir kimseden korkması sebebiyle bir farzı terketmek ya da bir haramı işlemekle olur.

Bir erkeğin, insanların alay etmesinden veya kendisini ayıplamasından korkması sebebiyle sakalını kesmesi ya da bir kimsenin aynı sebebler nedeniyle emri bi'l maruf nehyi ani'l münker terk etmesi veya bulunduğu mevkiyi, makamı ve işini kaybetmemek için cemaat namazını terk etmesi veya haram olan bir şarkının dinlenildiği bir yerde oturmasına rağmen nehyi ani'l münkeri terk etmesi gibi meseleler küçük şirk olan korkuya örnek gösterilebilir.

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Allah-u teala kuluna kıyamet günü şöyle diyecektir: "Münkeri gördüğünde onu değiştirmekten seni alıkoyan ne idi?"

Kul: "Ey Rabbim! İnsanlardan korkmamdır" der.

Allah-u teala ona: "Benden korkman daha öncelikliydi." diyecektir."
(Ahmed b. Hanbel)
 
 
Normal korku:
 
Normal korku caizdir. Örneğin; bir hırsızdan veya bir yırtıcı hayvandan korkmak gibi...

Allah-u teala Musa aleyhisselam hakkında şöyle buyurdu:

"Bunun üzerine Musa korka korka, çevresini gözetleyerek şehirden çıktı. "Rabbim! Beni şu zalim kavimden kurtar" dedi." (Kasas: 21)
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google