Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: 9 - Rahbet  (Okunma sayısı 6613 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hak Mücadelesi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1247
9 - Rahbet
« : 20 Aralık 2011, 13:53:44 »
Bu kelime; şiddetli ve çok korkmak ve uzun süre korku halinde kalmak, manasına gelir. İşte bu sebeble uzun süre şiddetli korku içinde yaşayan manasına geldiği için papaza, rahib denir.

"Korku" ile "rahbet" arasındaki fark zaman farkıdır. Kalpte korku hali uzun sürerse "rahbet" ismini alır.
 
 
Korku ile rahbet arasında şöyle bir fark daha vardır:
 
"Korku", muhtemel olan zararlı bir şeyi beklemektir. Olması beklenen bu zararlı şey vuku bulabilir de bulmayabilir de. Böyle bir korkunun içinde olan kişiye beklediği zararlı şeyin olmayacağı haberi gelince mutmain olur ve korku ondan kalkar.

"Rahbet" ise geleceği kesin olan bir zarardan korkmaktır. Bu nedenle korku, zarar gelinceye kadar devam eder. Örneğin; kesin idam cezasına mahkum olan bir kişinin hali böyledir. Onun için bu kişiye rahib denir. Çünkü başına geleceği kesin olan bu zarardan dolayı idam edilinceye kadar korkar.

Allah-u teala şöyle buyuruyor:

"Sadece benden rahbet edin." (Bakara: 40)

Allah-u teala'dan ölünceye kadar korkmak, Allah-u teala' ya rahbet etmek demektir. Bu, bir ibadettir. Bu nedenle sadece Allah-u teala'nın yapabileceği şeyden dolayı ölüden veya herhangi bir mahluktan, mutlaka bu konuda zarar verebileceğine inanarak korkmak, ona rahbet ibadeti yapmak demektir ve bu, büyük şirktir.

Aynı şekilde ölüden korkmak uzun sürerse ölüye rahbet ibadeti yapılmış olunur ve bu da büyük şirktir.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google