Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Büyük Şirkte Cehalet Mazeret Değildir  (Okunma sayısı 8485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyfullah

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 14
Büyük Şirkte Cehalet Mazeret Değildir
« : 09 Ekim 2011, 17:20:23 »
Allah'u teala şöyle buyuruyor:

''Hayır, onların çoğu hakkı bilmiyorlar,bundan dolayı yüz çeviriyorlar.'' (Enbiya: 24)

Acaba bu beyandan daha açık bir beyan varmıdır? İşte bu ayet şüphelerin kafalarda var olmasının insanları mazaretli kıldığını söyleyenleri apaçık bir şekilde susturan bir delildir.
...
Her kim huccetin ikame olabilmesi için tağut alimlerinin anladığı şekilde, ancak mü'min gibi hücceti anlamayı şart koşarsa bu kimse dinde büyük bir iftira atmıştır ve böyle diyen kimsenin öncelikle yahudi ve hristiyanlarıda mazeretli sayması gerekir. Çünkü akıl sahibi herkes bilirki tağut alimlerinin hucceti ikame için koştukları şart zaten yahudi ve hristiyanların çoğu için gerçekleşmiştir.

Biz onlara böyle söylediğimizde onlar şöyle derler: ''Biz yahudi ve hristiyanları tekfir ettik. Çünkü Kur'an ve sünnette bunların kafir olduklarına dair deliller vardır.''

Şimdi bizde onlara aynı şeyi söylüyoruz: Kur'an ve sünnette kati deliller aynı şekilde şunu göstermektedir: Kim Allah (c.c)'ın şeriatından başka şeriat ortaya koyarsa işte o kimse kafirdir. Yine Kur'an ve sünnette, her kim Allah (c.c)'ın şeriatı dışında bir şeriate muhakeme olursa onun kafir olduğuna delalet eden sabit deliller vardır. Aynı şekilde her kim Allah (c.c)'tan başkasına ibadet ederse veya sadece Allah (c.c)'ın yapabileceği bir şeyi bir başkasından isterse veya ölülerden rızık isterse işte o kimsenin kafir olduğuna dair ve mazeretli olmadığına delalet eden sabit deliller vardır. O halde bunların kafir oldukları hakkında kesin deliller olmasına rağmen neden bunları mazeretli saydınızda yahudi ve hristiyanları mazeretli saymadınız? Neye dayanarak her ikisi arasında fark gözettiniz? Oysa her ikiside tevhidi bozmuşlardır. Yoksa Kur'an sadece yahudi ve hristiyanlar aleyhine huccet olup müslüman olduğunu iddia ettiği halde her türlü şirk koşan kişiyi mazeretli mi sayar?

Yoksa bu kimsenin mazeretli sayılmaması için İbni Teymiyye (r.a)'nin veya İbnu'l Kayyım (r.a)'ın İbn Hazm (r.a)'ın yada başka alimlerin bu konudaki açıklamalarını okumasımı gerekir?

İşte bu ikisi arasında fark göstermeye çalışan kimseler gerçekten heva ve heveslerine tabi olmuş, sırf nefsi ölçüyle hüküm vermiş kişilerdir.

(Ziyaeddin El-Kudsi / Büyük Şirkte Cehalet Mazeret Değildir sf: 133-134)

Çevrimdışı seyfullah

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 14
Ynt: Büyük Şirkte Cehalet Mazeret Değildir
« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2011, 17:21:37 »
Zamanımızda kendisini müslüman zanneden müşriklerin geneline bir bakınız!

Onlar Allah (c.c)'ın kitabına, tefsir kitaplarına, dil ilimleri ve usul kitaplarına yada her türlü fıkıh kitaplarına sahip olabilme, ulaşabilme imkanlarına sahiptirler. Zamanımızda islami ilimler oldukça yayılmış, onlara ulaşmak o kadar kolaylaşmıştır ki hiç bir zaman böyle olmamıştır. Fakat onlara bir bakınız! Tevhidin ge...rekleri ve onu bozan konularda dahi Allah (c.c)'ın sınırlarını bilmekte cahil kalmışlardır. Öyleki onların çoğu bize muhalif olmadıklarını ve inkar etmediklerini söylemelerine rağmen apaçık bir şekilde Allah (c.c)'tan başkasına ibadet etmektedir.

Onların şu haline bir bakınız! İslam'ın nurundan ve haktan yüz çevirmişler, fakat bununla birlikte futbol kanunlarını, spor karşılaşmalarını, kulüplerini, turnuvalarını, değişik müsabakalardaki katettikleri mesafeleri bilmek konusunda oldukça yetenekli olmuşlardır.

Yine sinema filmlerini, nasıl ortaya çıktığını, kahramanlarını, oyuncularını, doğum tarihlerini, onlarla ilgili önemli haberleri ve işlerini bilmekte oldukça yeteneklidirler. Öyleki radyo ve televizyon programlarının tüm ayrıntılarını, filmlerin, dizilerin ve ve futbol karşılaşmalarının vakitlerini bilmekte hünerlidirler.

İşte onların ilimden kazançları budur. Onlara dikkatlice bakınız ve sonra da şöyle diyenler hakkında binlerce kere şaşırınız: ''Onlar cehaletleri sebebiyle özür sahibidirler.''!!

(Ziyaeddin El-Kudsi / Büyük Şirkte Cehalet Mazeret Değildir -sf: 144)


SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google