Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: İman, Şartları ve Onu Bozan Şeyler  (Okunma sayısı 7591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hak Mücadelesi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1245
İman, Şartları ve Onu Bozan Şeyler
« : 24 Temmuz 2011, 03:08:44 »


Tevhid ve şirk mücadelesi başladığı andan itibaren, Allah (c.c)'nun kerim olan kitabında belirttiği "İman-küfür, Tevhid-Şirk" kavramları kafirlerin, Kur'ani manasından uzaklaştırmak ve unutturmak suretiyle bozmak istedikleri terimler olagelmiştir.

Allah (c.c) Kur'an'da Rasulullah (s.a.s) de hadislerinde bu kavramların gerçek manalarını beyan ettikçe, İslam düşmanı kafirler bu gerçekleri, inkar etmek, bozmak, değiştirmek ve unutturmak suretiyle ört bas etmeye yeltenmişlerdir. Kafirler bu bozgunluklarında tam anlamıyla olmasa da yüzde yüze yakın bir başarı elde etmişlerdir. Buna, şu çağımızda, gerçek müslüman olmadıkları halde müslümanız diyerek hem kendilerini hem de insanları avutan, yöneticiler ve yönetilenler hakiki bir şahittir.

Bilindiği gibi "İman" kavramı şeriat sözlüğündeki tarife göre, biri "söz" diğeri "eylem" olmak üzere iki ana öğeden oluşmaktadır. Bu sebeple kişide hakiki imanın oluşması, bu iki ana unsurun birlikte gerçeklemesine bağlıdır. Herhangi birisi eksik olursa o kişide imanın varolduğundan asla söz edilemez.

Örneğin; Bir insan imanın en yüksek mertebesi (dalı) olan "La ilahe illAllah" sözünü sadece dille ifade ederse veya sadece kalbi ile onaylarsa, bu kelime ona hiçbir fayda sağlayamaz. Ancak dille söyleyip kalple tasdik eder ve tevhidin gereklerine göre bütün yaşantısını düzenlerse işte o zaman bu kelime kişiye fayda sağlar ve şahsiyetine "İman-Mü'min" vasfı kazandırır. Bundan dolayı, kim doğruyu bilerek iman edip fakat bu imanını söz ve eyleme dönüştürmezse o kişi Allah'ın gazabına uğramış bir Yahudi karakterini...

Buna karşılık kim de Allah'a ve iman edilmesi gereken diğer şartlara Allah'ın istediği şekilde iman etmeyerek bilgisizce kendi heva ve hevesine göre bir inanca iman ederse Allah'ın saptırdığı bir Hıristiyan vasfını...

Her kim de Allah'ı tanımayarak inkar edip sözle ve amelle büyüklük taslarsa tip olarak Allah'ın kendisini her açıdan zelil ettiği Firavn'un sıfatını...

Ve her kim de Allah'a ve iman edilmesi gereken diğer inanç ilkelerine Allah'ın istediği şekilde iman eder ve bu imanı da söz ve amelle pratiğe aktarırsa bu kişi de, Allah'ın kendisinden razı olduğu ve cennette akla hayale gelmedik nimetleri ihsan edeceği mü'minin özelliklerini taşır.

İman, kişinin ya ebedi mutluluğuna ya da ebedi mahvoluşuna, hüsran ve azaba düşmesine sebep olacağı için insan hayatındaki en önemli etkendir. İnsanın varoşunun gayesidir.

Kitap İman konusunu üç ana tema altında işlemeye özen göstermiştir.

1-Gerçek iman nedir? İmanın şartları nelerdir? Bunların Kur'an ve sünnetten delilleri nelerdir?

2-Nasıl iman edilir ve iman nasıl gerçekleşir? Kur'an ve sünnetten delilleri nelerdir?

3-İman nasıl korunur? İmanı bozan haller nelerdir? Bunların Kur'an ve sünnetten delilleri nelerdir?

İşte bu gibi konular Kur'an ve sünnetten delillerle anlatılmaya gayret gösterilmiştir.

Allah (c.c)'dan hayırlara vesile kılmasını dileriz.


SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google