Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Ömer b. Hattab radiyAllahu anh  (Okunma sayısı 6577 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mahmut_Şakir

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 42
Ömer b. Hattab radiyAllahu anh
« : 25 Ekim 2009, 11:56:27 »
Ömer radiyAllahu anh, vurulması üzerine kendisinden sonra halife seçimi konusunda altı kişi tayin etti ve onlara aralarında istişare ederek içlerinden birisini halife seçmelerini uygun gördü. Bu kişiler;

- Osman b. Affan,

- Ali b. Ebi Talib,

- Abdurrahman b. Avf,

- Talha b. Ubeydullah,

- Zübeyr b. Avvam,

- Sa'd b. Ebi Vakkas
'dır.

Abdullah b. Ömer'i, halife seçilmemek şartıyla onlarla beraber istişareci olarak tayin etmişti. Sonra onlara aralarından birini seçmeleri için üç gün mühlet vermiş ve bu üç gün süresince Suheyb radiyAllahu anh'ı müslümanlar için namaz imamı olarak tayin etmiştir. Kontrol ve uygulama görevini ensar'ın eline vermişti. Ebu Talha radiyAllahu anh'ı çağırmış ve ona şöyle demiştir:

"Ensar'dan 50 asker al ve onların, istişare yapıp içlerinden halife seçmek için toplanacakları yere git. Tahminime göre onlar bir kişinin evinde toplanacaklardır. Toplandıkları yerin kapısında bu elli kişi ile nöbet tut. Hiç kimsenin onların yanına girmesine müsaade etme. Onların, halife seçmek için o yerde üç günden fazla kalmalarına müsaade etme"
 
 
Halife seçimi İslam ümetinin akibetiyle ilgili temel bir meseledir.

İşte bu ehli'l hal vel akd, aralarından birini seçmek için istişare yaptı.

Cisir Savaşında müslümanlar yenilgiye uğramışlardı. Akabinde Buveyb savaşında muzaffer olduklarında Farisiler çok tedirgin oldular. Farisilerin emirleri toplanıp Yezdücerd b. fiahriyar b. Kisra'yı kendilerine kral olarak seçtiler. Sonra onlara bağlı olan valilere bu kişiyi kral olarak seçtiklerine dair haber gönderdiler. Bu haber müslümanlarla barış yapıp onlara cizye veren mecusi ve onların taraftarlarının anlaşmalarını bozmalarına sebep oldu.

Müslümanlar bu durum hakkında o zamanki halife olan Ömer b. Hattab radiyAllahu anh'a haber gönderdiler. Haber Ömer radiyAllahu anh'a ulaşınca doğu cephesindeki müslümanların tehlikeli bir pozisyona düştüklerini hissetti.

Bu durum bütün İslam ümmetini ilgilendiren bir meseleydi. Onun için bu durumun muhakkak düzeltilmesi gerekiyordu. Bu yüzden Ömer radiyAllahu anh ehli'l hal vel akd ile istişare yaptı. Müslümanları cihada teşvik etti. Hatta Medine'ye Ali b. Ebi Talib'i vali tayin ettikten sonra bir ordunun başında Medine'den yola çıktı. Beraberinde Osman radiyAllahu anh'ı ve birçok sahabeyi de aldı. "Essarar" denilen bir suyun başına geldiklerinde kendisinin orduyla beraber yola devam edip etmemesi konusunda istişare yapmak için bir istişare meclisi seçti ve bu meclise katılması için Ali radiyAllahu anh'yu da Medine'den çağırttı. Kendisinin savaş için yola devam edip etmemesi konusunda o meclis ile istişarede bulundu. Bu meclis içinde Abdurrahman b. Avf dışındakilerin hepsi onun savaş için yola devam etme görüşünü kabul ettiler. Abdurrahman radiyAllahu anh ona şöyle dedi:

"Sen ordu başında bulunduğun halde yola çıkar da savaşta da yenilecek olursan, diğer yerlerdeki müslümanları zayıf konuma düşürürsün. Bence sen Medine'ye dön ve ordunun başına başka bir komutan tayin et. Bu daha uygundur"

Ömer radiyAllahu anh Abdurrahman radiyAllahu anh'ın görüşünü daha uygun gördü ve ordunun başına Sa'd b. Ebi Vakkas'ı komutan tayin etti. Ehli'l hal vel akd de Ömer radiyAllahu anh'ın bu hareketini uygun gördüler.SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google