Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Ali b. Ebi Talib radiyAllahu anh  (Okunma sayısı 6517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mahmut_Şakir

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 42
Ali b. Ebi Talib radiyAllahu anh
« : 25 Ekim 2009, 11:54:46 »
Ali radiyAllahu anh'ın hilafeti esnasında sahabelerin çoğu vefat etmişti. Ali radiyAllahu anh bundan dolayı sahabelerin çocuklarıyla istişare yapardı.

Abdullah b. Abbas, Abdullah b Zübeyr, Muhammed b. Ebu Bekir, Kays b. Sa'd b. Ubade, Ömer b. Ebu Seleme gibi sahabe çocukları ve hayatta kalan sahabelerden Ebu Musa el-Eşari, Osman b. Hanif, Sehl b. Hanif ve başkalarıyla istişare ederdi. Zaten valiler ve komutanlar da bunlardan idi.

Tekrar belirtmek gerekir ki; ehli'l hal ve'l akd İslam ümmetinin temel meseleleri ile ilgilenir. Bazılarıyla istişare yapılıp, bazılarıyla istişare yapılmayabilir.

Şüphesiz halifenin aklında veya akidesinde bir bozukluk olduğu zaman halifenin değiştirilmesi konusunda konuşmak da ehli'l hal ve'l akd'din yetkisi altında olan meselelerdendir.SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google