Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Şura Ehli  (Okunma sayısı 6630 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mahmut_Şakir

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 42
Şura Ehli
« : 25 Ekim 2009, 11:54:05 »
Şura ehli; müslümanlardan görüş sahibi bir gruptur. Önemli olan meselelerde halife onlarla istişare yapar. Bunların bazıları ehli'l hal ve'l akdin, bazıları ise kendileriyle istişare yapılacak konunun uzmanlarıdır.

Ehli'l hal ve'l akd ile Kur'an, sünnet ilimleri yüksek, olgun kişiler olduğu için istişare yapılır. Konu uzmanlarıyla ise istişare edilecek konuyu çok iyi bilmeleri sebebiyle istişare yapılır. Bu kimseler  konunun uzmanı olduklarından bu konu için en uygun yol ve planları çok iyi bilirler.

Örneğin; Halid b. Velid, Amr b. El As, İkrime b. Ebi Cehil (r.anhüm) ile savaş, ordu düzeni ve savaş taktikleri konusunda istişare edildiği gibi. Bunlar ehli'l hal ve'l akd'den değillerdi. Aynı şekilde ehli hal ve'l akd olmalarına rağmen savaş taktiklerini çok iyi bildikleri için Ebu Ubeyde b. Cerrah, Ali b. Ebu Talib ve Sa'd b. Muaz ile bu konularda istişare yapılmıştır. Aynı şekilde istişare konusunun uzmanı olmasalar bile Kur'an ve sünneti çok iyi bildikleri ve olgun kişiler oldukları için ehli'l hal ve'l akd ile istişare yapılır.
 
 
Müslümanlar, Güney Irak'ı fethettikleri zaman, bu toprakların askerler arasında dağıtılması konusu ortaya çıktı. Ömer b. Hattab radiyAllahu anh bu toprakların askerler arasında dağıtılmasını uygun görmedi. Çünkü böyle yapıldığında askerler çok büyük bir zenginliğe sahip olacaklar ve bu toprakları uygun bir şekilde kullanamayacaklardı. Bundan dolayı İslam ümmetinin başına büyük bir zarar gelebilirdi. Ayrıca başka bölgelerde savaşan müslüman askerler de bu topraklardan bir şey elde edemeyeceklerdi. Gelecek olan neslin de ganimet olarak alacakları bir toprakları kalmayacaktı. Bunun sonucu olarak müslüman ümmetin büyük kısmı bir çok hayırdan mahrum kalacaktı.

Bu mesele hakkında Ömer b. Hattab radiyAllahu anh ehli'l hal ve'l akd ile istişare yapmış fakat ehli'l hal ve'l akd onun bu görüşünü uygun görmemişti. Daha sonra Ömer radiyAllahu anh o yerlerin müslüman olan ileri gelenlerini toplayıp bu mesele hakkında onlarla istişarede bulunmuştur. Ömer radiyAllahu anh bu kimseler hakkında şöyle düşünüyordu:

"Bu kimseler mal konusunda uzman idiler. Malın nasıl elde edilip nasıl harcanacağını çok iyi biliyorlardı. Bu malları nasıl toplayacaklarını düşünmeleri onların İslam'a girmelerine engel olmuştu. Mal onların gözünü köretmişti. Hatta bu mal yüzünden müslümanlarla savaşmışlar ve müslümanlara büyük zulümler yapmışlardı. Fakat sonunda müslümanların kuvvetine boyun eğmişler ve İslam nurunu görmüşler ve hakkın yoluna tabi olmuşlardı."

Sonuç olarak bu topraklar müslüman askerlere dağıtılmayıp sahiplerine bırakıldı. Fakat buna karşılık beytül male vergi ödediler. Böylece bu topraklar İslam toplumuna bağlanmış oldu.

Ehli'l hal ve'l akd olmasalar bile zenginlerle mali konularda istişare yapılabilir. Aynı şekilde ehli'l hal ve'I akd olmasalar bile uzmanlarla, uzman oldukları konularda istişare yapılabilir.

Ehli'l hal ve'l akd İslam ümmetinin liderleridirler. İnsanlar onlara tabi olurlar. İslam ümmetinin hayati ve temel konularında onlara başvurulur. Hepsi ile istişare yapmak şart değildir. Sadece mesele ile alakalı olan bir kısmıyla istişare yapılabilir. Şura ehlindeki konu uzmanlarıyla ise, uzman olmaları sebebiyle o konularda istişare yapılır. Bununla birlikte ilim ve takva sahibi ve olgun kişiler olmaları sebebiyle ehli'l hal ve'l akd ile istişare yapılır.
 SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google