Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Müslümanlara Sevgi Gösterenlerin Kur'an'a Teslimiyetleri  (Okunma sayısı 1380 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akidetul İslam

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 443
    بســـم الله الرحمن الرحيم

وَإِذَا سَمِعُواْ مَا أُنزِلَ إِلَى الرَّسُولِ تَرَى أَعْيُنَهُمْ تَفِيضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُواْ مِنَ الْحَقِّ يَقُولُونَ رَبَّنَا آمَنَّا فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ

         

Maide 83 - Rasule indirilen (Kur’an)i dinledikleri zaman hakkı bilmelerinden dolayı onların gözlerinin yaşla dolup taştığını görürsün. Onlar derler ki: “Rabbimiz! Biz iman ettik. Öyleyse  bizi şahidlerle beraber yaz.”
   
     
  Allah (c.c), bu ve sonraki ayette mü’minlere sevgi yönünden en yakın olan kıssis ve rahiblerin kimler ve sıfatlarının neler olduğunu belirtmeye devam etmektedir.

Mü’minlere sevgi yönünden en yakın olan hristiyanlar, Rasulullah (s.a.s)’a inen Kur’an’ı dinlediklerinde onun hak olduğunu anlayınca gözleri dolup taşan, hakka karşı asla kibirlenmeyen ve hiç tereddüt göstermeksizin iman eden, Rasulullah (s.a.s)’a bağlanıp tabi olan ve müslümanlardan olmak için Allah (c.c)’a dua edip yalvaranlardır.

İşte böyle kimseler; hakkı arayan, hakka ulaşmak için çaba sarfeden, hak kendilerine geldiğinde hiç tereddüt etmeden hakka teslim olan ve her ne sebeble olursa olsun kesinlikle haktan ayrılmayan bir karektere sahiptirler.

Bu, önceki ve sonraki ayetler, İslam’a bağlanan, yukarıdaki sıfatlara haiz hristiyanlar hakkında inmiştir.

“Öyleyse bizi şahidlerle beraber yaz.”

Ayetin bu kısmında geçen; “bizi şahidlerle beraber yaz” sözünden kasıt; Muhammed ve ümmetiyle birlikte bizi yaz, demektir. Çünkü Muhammed (a.s) ve ümmeti diğer ümmetler için kıyamet gününde şahitlik edeceklerdir.

Allah (c.c) Muhammed ümmeti hakkında şöyle buyurmuştur:

“(Ey iman edenler!) Sizlerin insanlar üzerine, bu rasulün de sizler üzerine tam bir şahid olması için, sizi vasat bir ümmet kıldık.” (Bakara: 143)
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google