Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Zındıkların ve Rafizilerin Hadis Hakkındaki Görüşleri  (Okunma sayısı 5407 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İslâm Meşalesi

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 713
  • Herşeye Rağmen Yola Devam!...
Zındıkların ve azğın Rafizilerin hadis hakkındaki görüşleri, batıl ve anlamsız bir görüştür. Bunlar delil oluşturması bakımından, sadece Kur'an'la yetinerek, sünnetin delil olmasını kabul etmiyip, inkar etmişlerdir. Bunlar, böyle batıl bir iddiayı söylerken bile, kendi aralarında varmak istedikleri sonuçları degişiktir. Bunlardan kimileri "Rasûlullah (s.a.s)'e indirilen Kur'an'ın, Cebrail Rasûlü tarafından Hz. Ali'ye indirilmesi ğerekirken, yanlışlıkla Hz. Muhammed (s.a.s)'e ğetirildiğine" itikad etmektedirler. Allah'u Teala zalimlerin söylemiş oldukları bütün kötü sıfatlardan münezzehtir.

Bu batıl görüşte olanlardan kimileride: Nebi (s.a.s)'in elçiliğini (rasûllügünü) kabul etmekte, fakat hilafetin Rasûlullah (s.a.s)'den sonra, Hz. Ali'nin hakkı olduğunu, Sahabelerin bu hakkı degiştirerek, Hz. Ebu Bekir'e (r.a)  verdiklerini iddia etmektedirler. Allah'u Teala'nın laneti bu şekilde iddia edenlerin üzerine olsun. Bu kişiler, Hz. Ali (r.a) hakkında kesinleşmiş olan hakkı, Hz. Ebu Bekir (r.a)'a verdiklerini iddia ettikleri Sahabeleri, küfürle suçlamışlardır, hatta bunlar kendi hakkını talep etmediği ve savunmadığı için Hz. Ali (r.a)'ı bile tekfir etmişlerdir. Hadisleri kabul etmeme fikrini, bu kişiler, bu düşünce üzerine bina ettiler. Zira onların iddialarına göre: Hadisleri, küfürle itham ettikleri  (!)  Sahabeler (Allah (c.c) Sahabelerden razı olsun) nakletmişlerdir. Bu sebeple hadisler kabul edilemez.

İşte, insanların bir zamanlar rahat oldukları bu konuyu, daha sonraları anlatmak bir zaruret haline ğelmeseydi, bunu anlatarak insanların rahatını bozmayı helâl görmezdim.

"Vakti zayi etmek ölümden daha kötüdür. Çünkü vaktin zayi olması, seni hem Allah'tan ve hem de âhiret yurdundan koparır. Ölüm ise, seni ancak dünya ve ehlinden koparır."SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google