Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Sünnetin Kur'anı Açıklaması  (Okunma sayısı 5512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İslâm Meşalesi

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 713
  • Herşeye Rağmen Yola Devam!...
Sünnetin Kur'anı Açıklaması
« : 04 Mayıs 2011, 23:16:34 »
Bazı alimler sünnet Kur’anın şerhidir yani açıklayıcısıdır, dediler. İbn Burcan’da sünnetin Kur’anı destekleyici olması hakkında bir Kitap yazdı.

İmam Şafii ve Beyhaki Tavus (r.a) yolu ile naklettiler ki: Rasûlullah (s.a.s) şöyle buyurdu;

"Ben ancak Allah’ın Kitabında helâl kıldığı şeyi helâl haram kıldığı şeyide  haram kılarım.

İmam Şafii (r.a) dedi ki: bu hadisin senedi kesintili bir haberdir. Vahyyin olmadığı konularda, Allah (c.c) yine vahyle, sünnete tabi olunmasın, ve sünnete uymanın Allah (c.c)’ın farzının kabul etmek demek olduğunu açıkça beyan etmektedir.Allah (c.c) buyurdu ki:

"Rasulsize neyi verdiyse onu alınız ve nedende yasakladı  ise ondan kaçınınız." buyurmuştur
( Haşr : 7 )

Beyhaki dedi ki: Rasûlullah    (s.a.s)’in yukarıda aktarılan hadisi sahih olsa bile, şu mana kastedilmek istenmiştir. Rasululah’a (s.a.s)’e indirilen vahyl iki kısma ayrıılmaktadır. Vahy yutla (Kur’an) Vahy gayriyutla (sünnet). Bu hadisi iki vahy türüne göre elimize aldığımızda Rasûlullah    (s.a.s)’e Vahyutla (Kur’anla) ile bildirilmeyen bir hüküm, Vahygayriyutla (sünnet) ile bildirilmekteydi.

İmam Şafiinin (r.a) delil olarak ğetirdiği ayeti kerimeyi Abdullah Bin Mes’ud da, Rasûlullah    (s.a.s)’den bir şeyi kabul eden kimsenin, Allah’ın Kitabınıda kabul etmiş olacağı hususunda delil ğetirmiştir. Çünkü Kitap Rasûlullah (s.a.s)’in sünnetine tabi olumasını farz kılmıştır. Bunun akabin  dede "Dövme yapana ve yaptırana Allah lanet etsin..." hadisini zikretmiştir.
"Vakti zayi etmek ölümden daha kötüdür. Çünkü vaktin zayi olması, seni hem Allah'tan ve hem de âhiret yurdundan koparır. Ölüm ise, seni ancak dünya ve ehlinden koparır."SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Facebook  Twitter  Google  Google