Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Nimet Verilenler  (Okunma sayısı 7610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı er-Razi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1266
Nimet Verilenler
« : 13 Ocak 2013, 15:13:47 »
صِرَاطَ الَّذينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ

Fatiha: 6 - Kendilerine  nimet  verdiklerinin  yoluna,
   
     
Nimet  Verilenler: Nebi, sıddık, şehid ve salihlerdir.

Allah'ın nimetleri iki çeşittir:

1 - Genel olan nimeti; mahlukatı yaratması, onlara rızık vermesi, onların dünyada sağ kalmalarını ve menfaatlerini koruyabilecek yollar göstermesidir.

2 - Has  olan  nimeti; hak eden kullarına hidayet etmesi, onları imanla terbiye etmesi, imanda muvaffak kılması, imanda sebat etmelerine yardımcı olması ve imana ulaşmalarına mani olan engelleri ortadan kaldırmasıdır. Yani, onları hayırda başarılı kılıp şerden korumasıdır. Bu nimet; ancak ihlaslı olarak Allah'ın istediği şekilde yalnız Allah'a yönelen, yalnız Allah'a ibadet eden ve şirkin her çeşidinden uzak duran kişiler içindir.

Bu açıklamalara göre ayetin manası şöyle olur:

«Ey Allah'ım! Bize; razı olup cennetle mükafatlandırdığın nebi, sıddık, şehid ve salihlerin yolunu açıkla, bize  bu yolu göster, bizi bu yola ulaştır ve bu doğru yolda sabit kıl.»SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google