Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: On Sekizinci Soru  (Okunma sayısı 1219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nesefî

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 37
On Sekizinci Soru
« : 03 Ağustos 2021, 15:08:56 »
Soru 18: Cehaletin Allahu Teâlâ’ya layık olmayan sıfatlardan olduğunu söyledik. Buna ne örnek verilebilir?

Cevap:
Cehalet vasfına şunlar örnek verilebilir: “Allah sadece olan şeyleri bilir, sonra olacak şeyleri bilemez.” demek veya Kur’ân’ın hükümleri hakkında, “Kur’ân’ın hükümleri bizim zamanımıza uygun değildir.” gibi sözler söylemek. Bu söz, Allahu Teâlâ’nın zamanımızdaki insanlar için ne gerektiğini, nelerin onların maslahatına uygun olduğunu bilmediği fakat insanların bildiği manasına gelir. Bilinmelidir ki bir kimsenin Müslüman olabilmesi için her zaman ve her yerde Kur’ân’ın hükümlerinin kıyamete kadar geçerli olduğuna inanması gerekir. Böyle inanmayan bir kimse kesinlikle Müslüman değildir.

İşte bu ve benzeri söz ve inançlar, Allahu Teâlâ’nın zatına layık değildir. Allahu Teâlâ hakkında bunları söyleyen veya bunlara inanan kişi, Rabbini tanımamıştır; Allahu Teâlâ’ya cehalet ifade eden bir sıfat isnat ettiği için asla Müslüman değildir.SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google