Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: On Beşinci Soru  (Okunma sayısı 1260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nesefî

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 37
On Beşinci Soru
« : 25 Temmuz 2021, 14:45:39 »
Soru 15: Allahu Teâlâ’nın kemal sıfatlara sahip olduğunu söyledik. Peki bu kemal sıfatlar nelerdir?

Cevap: Evet, Allahu Teâlâ kemal sıfatlara sahiptir. Allahu Teâlâ’nın bütün sıfatları kdîm (قَدِيم)’dir yani başlangıcı yoktur ve zatına layıktır; eksilmez, artmaz, değişmez ve yok olmaz, mahlukatın sıfatlarına hiçbir yönden benzemez.

Allahu Teâlâ’nın bazı sıfatlarını selim aklımızı kullanıp mahlukata bakarak bulabiliriz. Bazı sıfatlarını ise aklımızla bulamayız, ancak Kur’ân ve sahih sünnetten öğreniriz.

Allahu Teâlâ’nın selim aklımızla bulduğumuz kemal sıfatları şunlardır:

1- Vacibul vücut (وَاجِبُ الْوُجُودِ) olması: Allahu Teâlâ hep vardır ve asla yok olmayacaktır, akıl O’nun yokluğunu kabul etmez.

2- Tek (الْأَحَد) olması: Allahu Teâlâ zatı, sıfatları ve fiillerinde tektir. O’nun ne zatının ne sıfatlarının ne de fiillerinin benzeri vardır.

3- Kdîm (الْقَدِيم) olması: Allahu Teâlâ’nın bir başlangıcı yoktur; Allahu Teâlâ zatı ve sıfatlarıyla hep vardır.

4- Baki (الْبَاقِي) olması: Allahu Teâlâ hep vardır, asla yok olmayacaktır.

5- Kaimun bi nefsihi (قَائِمٌ بِنَفْسِهِ) olması: Allahu Teâlâ hiçbir şeye muhtaç değildir fakat her şey hem varlığında hem de varlığının devamında O’na muhtaçtır.

6- Muhalifun lil havâdis (مُخَالِفٌ لِلْحَوَادِثِ) olması: Allahu Teâlâ yarattıklarına hiçbir yönden asla benzemez. Allahu Teâlâ’nın zatına, sıfatlarına ve fiillerine benzeyen, O’nun gibi olan hiçbir şey yoktur.

7- ʿÂlim (الْعَالِم) olması: Allahu Teâlâ her şeyi; olmuş olanları, olmakta olanları ve olacak olanları en ince ayrıntısıyla bilendir, hiçbir şey O’na gizli değildir.

8- Murîd (الْمُرِيد) olması: Kâinatta her şey Allahu Teâlâ’nın dilemesiyle olmaktadır, Allahu Teâlâ dilemeden hiçbir şey olmaz. O, el-failul muhtardır; yani dilediği olan, dilemediği olmayandır.

9- Kādir (الْقَادِر) olması: Allahu Teâlâ her şeye kadirdir, hiçbir şey O’nu aciz bırakamaz. Dilediği şeyi, hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan dilediği şekilde yapandır.

10- Hayy (الْحَيّ) olması: Allahu Teâlâ mükemmel hayat sahibidir. Allahu Teâlâ’nın hayatı, mahlukatın hayatı için gerekli olan hiçbir şeye bağlı ve muhtaç değildir. O, asla ölmez.

11- Semîʿ (السَّمِيع) olması: Allahu Teâlâ herhangi bir alete veya organa ihtiyacı olmaksızın, duyulabilecek olan her şeyi en ince ayrıntısıyla duyar.

12- Basîr (الْبَصِير) olması:
Allahu Teâlâ herhangi bir alete veya organa ihtiyacı olmaksızın, görülebilecek olan her şeyi en ince ayrıntısıyla görür.

13- Mütekellim (الْمُتَكَلِّم) olması: Allahu Teâlâ’nın zatına layık mükemmel kelam sıfatı vardır, harf ve sesle değildir, hiçbir yönden mahlukatın kelamına benzemez.

Allahu Teâlâ’ya layık olmayan ve O’nun için imkânsız olan sıfatlar ise şunlardır: Herhangi bir şeye muhtaç olması (ihtiyaç), herhangi bir konuda aciz olması (acziyet) ve herhangi bir konuda cahil olması (cehalet).

Allahu Teâlâ’nın, zatına layık olmayan böyle sıfatlardan mutlaka tenzih edilmesi (bunların asla Allah’a verilmemesi) gerekir. Herhangi bir yönden muhtaçlık, acziyet ve cehalet ifade eden bir sıfatı Allahu Teâlâ’ya veren kişi Allahu Teâlâ’yı tanımıyor demektir, dolayısıyla Müslüman değildir.



SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google