Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Taharetin (Abdestin) Farzları  (Okunma sayısı 1339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı er-Razi

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 1266
Taharetin (Abdestin) Farzları
« : 04 Temmuz 2021, 13:22:03 »
كِتَابُ الطَّهَارَةِ
TAHARET KİTABI

"فَرْضُ الطَّهَارَة ِ "
Taharetin (Abdestin) Farzları:

"قَالَ اللَّهُ تَعَالَى يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ [المائدة: 6] الْآيَةَ"
Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
“Ey iman edenler (Allah’ın birliğine tam manasıyla iman edip şeriatini hayatın bütün alanlarında uygulamaya azmedenler)! Namaz kılmak istediğiniz zaman (eğer küçük hadesli durumda iseniz) yüzlerinizi ve ellerinizi (dirsekler dâhil olmak üzere) dirseklere kadar yıkayarak, başlarınızı mesh ederek ve ayaklarınızı (aşık kemikleri dâhil olmak üzere) aşık kemiklerine kadar yıkayarak abdest alın! ” (el-Mâide: 6)

"فَفَرْضُ الطَّهَارَةِ: غَسْلُ الْأَعْضَاءِ الثَّلَاثَةِ وَمَسْحُ الرَّأْسِ"
Maide: 6 ayetine göre abdestin farzları şunlardır:
1- Yüzü yıkamak,
2- İki eli yıkamak,
3- İki ayağı yıkamak,
4- Başı mesh etmek.

"وَالْمِرْفَقَانِ وَالْكَعْبَانِ يَدْخُلَانِ فِي الْغَسْلِ"
İki elin dirseğini yıkamak da iki eli yıkamaya dâhildir (farzdır). Aynı şekilde iki ayağın topuğunu (ayak bileğinin iki yanından çıkan aşık kemiğini) yıkamak da ayakları yıkamaya dâhildir (farzdır).

  " وَالْمَفْرُوضُ فِي مَسْحِ الرَّأْسِ مِقْدَارُ النَّاصِيَةِ وهو رُبُعُ الرَأس . لِمَا رَوَى الْمُغِيرَةُ بْنُ شُعْبَةَ أَنَّ النَّبِيَّ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - أَتَى سُبَاطَةَ قَوْمٍ ، فَبَالَ ، وتَوَضَّأَ ، ومَسَحَ عَلَى نَاصِيَتِهِ ، وخُفَّيْه "
Başın mesh edilmesinde farz olan miktar, başın ön kısmı olan alın kadardır, bu ise başın dörtte biridir.

Muğire ibni Şu’be radıyAllahu anh’dan şöyle rivayet edilmiştir:
“Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem bir kavmin çöplerini döktükleri yere gelip orada bevletti ve abdest aldı, başının ön kısmını ve mestlerini mesh etti.”SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google