Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: İkinci Soru  (Okunma sayısı 697 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nesefî

  • Site Yöneticisi
  • *****
  • İleti: 37
İkinci Soru
« : 12 Haziran 2021, 23:36:19 »
Soru 2: Bir kimse nasıl İslam’a girer?

Cevap: Kişi, İslam’a girmenin iki şartını gerçekleştirerek; yani tağutu her çeşidiyle reddedip Allahu Teâlâ’ya gereği gibi iman ederek ve ölünceye kadar bu imana uygun hareket etmeye azmetmekle (pratik hayatında ona uyacağına kesin olarak niyet etmekle) İslam’a girer.

Şu bir gerçektir ki kişi bilmediği bir şeye inanamayacağı gibi bilmediği bir şeyi de bilinçli olarak reddedemez. Çünkü inancın ve reddin asıl yeri kalptir. Aklı başında olup hakkı isteyen bir kişi bunun aksini iddia etmez. Bu sebeple tağutu gerçek manada reddedebilmek için tağutun ne olduğunu ve nelerin tağuta iman kapsamına girdiğini bilmek gerekir. Aynı şekilde Allahu Teâlâ’ya gereği gibi iman edebilmek için Allahu Teâlâ’yı tanımak; gerçek imanı, tevhidi ve bunları bozan şeyleri öğrenip pratikte nasıl bunlara uygun amel edileceğini de bilmek gerekir. Bunları öğrendikten sonra bunlara şeksiz şüphesiz iman etmek ve ölünceye kadar bunlara uymaya azmetmek (pratik hayatında bunlara uyacağına kesin olarak niyet etmek) gerekir. İşte böyle yapan kişi İslam’a girmenin iki şartını yerine getirmiş ve Müslüman olmuş olur.SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google