Hoş Geldiniz!

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için Giriş yapın.

Eğer üyeliğiniz yoksa Kayıt olun.

Gönderen Konu: Kinane b. Rebi'in Cezalandırılması  (Okunma sayısı 35520 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevhidi İnanç

  • Site Yetkilisi
  • *****
  • İleti: 1290
Kinane b. Rebi'in Cezalandırılması
« : 07 Haziran 2013, 23:41:55 »
Kinane b. Rebi Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'e getirildi. Beni Nadir'in hazinesi onun yanında idi. Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem ona hazinenin yerini sordu. O ise hazinenin yerini bildiğini inkar etti. (Siyeri İbn-i Hişam)

Kinane b. Rebi:

"Savaşlar ve geçim sıkıntısı, onların hepsini sürüp götürdü." dedi

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem:


"(Aradan geçen) zaman az, (gizlenen) mal ise, ondan çok fazla (Az zamanda, o kadar çok mal nasıl harcanır, tükenir?") dedi. (İbni Kayyım - Zadü'l-mead)
 
 
Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem:

"Bu hazine, sizin yanınızda çıkacak olursa, Allah ve Rasulünün hakkınızda vermiş olduğu eman ve himaye teahhüdü sizden uzak kalsın mı?" diye sordu.

"Evet. Uzak kalsın" dediler.

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem:


"(Eğer, benden bir şey sakladığınızı tesbit edersem, kanlarınızı  dökmeyi ve çoluk çocuklarınızı esir etmeyi helal sayarım.) Bütün mallarınızı almak, kanlarınızı dökmek bana helal olur, size vermiş olduğum eman ve himaye teahhüdü ortadan kalkar" buyurdu.

"Olur! Eğer, senden bir şey sakladığımız anlaşılırsa, bize verdiğin eman sözünü geri al ve kanlarımızı dök" dediler.

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem, onların bu sözlerine Ebu Bekir, Ömer, Ali ve Zübeyr b. Avvam'la yahudilerden on kişiyi şahid tuttu.
  (İmam Muhammed - Siyerü'l-Kebir)
 
 
Bunun üzerine yahudilerden bir adam (Sa'ye) Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'e geldi. Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'e dedi ki:

"Ben Kinane'yi her sabah bu harabenin etrafında dolaşırken görüyordum."

Bunun üzerine Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem Kinane'ye şöyle dedi:


"Eğer hazineyi senin yanında bulursak seni öldürelim mi?" Dedi ki:

"Evet."

Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem de harabenin kazılmasını emretti, kazıldı. Oradan hazinelerinin bir kısmı çıktı. Sonra ondan geri kalanını istedi. O ise hazinenin yerini söylemekten kaçındı. Bunun üzerine Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem Zübeyr b. Avvam'a emredip ona dedi ki:


"Bütün hazineyi buluncaya kadar ona işkence et."

Zübeyr de onun göğsünde çakmakla ateş çakıyordu. Nihayet onun öleceğinden korktu. Sonra Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem onu Muhammed b. Mesleme'ye verdi. O da kardeşi Mahmud b. Mesleme'nin öldürülmesinin kısası olarak onun boynunu vurdu. (Hazinenin kalan kısmı Rasûlullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem'e vahiyle bildirildi.) (Siyeri İbn-i Hişam)SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Yapılan paylaşımlar vesilesi ile Allah'ın razı olmadığı, İslam'a zıt olan şirk (Allah'a ait hak, sıfat ve yetkileri Allah'tan başkasına veyahut Allah'la beraber başkasına vermektir) ve küfür (gerek inatla gerek cehaletle gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah'ın tevhidini inkar ve rasulünü yalanlamaktır) içeriklere veyahut bunların savunuculuğunu yapan kurum veya kuruluşlara ulaşmanız halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.
Facebook  Twitter  Google